25η Μαρτίου 1821

IMG_1768Η Στ΄τάξη του σχολείου μας με πολύ μεράκι ετοίμασε και μας παρουσίασε τη γιορτή για την επανάσταση της 25ης Μαρτίου.Μέσα από κείμενα. ποιήματα,  τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς ξετυλίχθηκαν τα γεγονότα της μεγάλης εθνικής μας εξέγερσης που οδήγησε στην απελευθέρωση του γένους.

IMG_1771 - Αντιγραφή

Έλεγχοι β΄ τριμήνου

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 22 Μαρτίου 2016 και ώρα 14:00 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου του Β΄τριμήνου στους μαθητές των  Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Για τους μαθητές των Α΄και Β΄ τάξεων θα γίνει ενημέρωση σχετικά με την πρόοδο τους την ίδια ημέρα και ώρα.

6 Μαρτίου:Πανελλήνια μέρα κατά της σχολικής βίας.

IMG_1047

Με αφορμή τη σημερινή μέρα τα παιδιά συζητούν, προβληματίζονται και εκφράζονται δημιουργικά

φωνάζοντας <<ΟΧΙ>> στη  βία.

Θέλουμε ένα σχολείο και μια κοινωνία που επικρατεί η αγάπη. η συνεργασία και η αλληλεγγύη.

Πρόγραμμα προληπτικής οδοντιατρικής

IMG_1683 - Αντιγραφή

Στα πλαίσια Προγραμμάτων Αγωγής και Προαγωγής της Υγείας, η 2η Δ.Υ.Π.Ε. Πειραιώς &Αιγαίου διενέργησε στο σχολείο μας πρόγραμμα προληπτικής Οδοντιατρικής.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη σημασία της στοματικής υγιεινής ,εκπαιδεύτηκαν στο σωστό βούρτσισμα των δοντιών και εξετάστηκαν από οδοντιάτρους της Μονάδας Υγείας Δραπετσώνας.

Οι γονείς των μαθητών μπορούν να κλείσουν ραντεβού στο τηλ.2104612277 για δωρεάν φθορίωση των παιδιών στο ειδικά διαμορφωμένο ιατρείο της Μονάδας Υγείας Δραπετσώνας(Ταξιαρχών 128-Δραπετσώνα)