Εγγραφές Α΄τάξης

8ο Δημ. Σχολ. Κερατσινίου                                                    24/4/2017

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Θ Ε Μ Α :    Εγγραφές     Α΄    τάξης     Δημοτικού

Σύμφωνα με το Π.Δ. 200/98 &201/98 η εγγραφή του μαθητή ή της μαθήτριας στην  Α΄ τάξη γίνεται όταν συμπληρώσει  το  6ο έτος της ηλικίας του (31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής).

Εγγράφονται παιδιά που γεννήθηκαν το έτος 2011

Οι  εγγραφές  στην  Α΄ τάξη  Δημοτικού , για  το σχολικό  έτος

2017-2018 θα γίνονται  από  2/5/2017 έως  19/5/2017 σε ημέρες  λειτουργίας   του  σχολείου  και   ώρες:

Δευτέρα  – Παρασκευή:   12.30μ.μ  – 13.15μ.μ.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Βιβλιάριο Υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Ένα από  τα  παρακάτω  δικαιολογητικά  που  να  πιστοποιεί  τη  διεύθυνση  κατοικίας:

α) Λογαριασμός  Δ.Ε.Η   ή Ε.Υ.Δ.Α.Π

β) Συμβόλαιο  ενοικίασης

1. 3.     Ατομικό  Δελτίο  Υγείας Μαθητή ( Δίνεται  στους  μαθητές  και  μας  το  επιστρέφουν  συμπληρωμένο ).
  2. 4. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου
  3. 5. Πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο από

επίσημο  μεταφραστή, για  παλιννοστούντες  ή

αλλοδαπούς  μαθητές.

Πασχαλινό παζάρι

IMG_2189

Σας περιμένουμε όλους στο πασχαλινό μας παζάρι που με πολύ κέφι και μεράκι ετοίμασε ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας σε συνεργασία με τους μαθητές και τους δασκάλους.

Στο παζάρι μας θα βρείτε πολλές χειροποίητες λαμπάδες, στεφάνια, καλαθάκια και άλλες  πανέμορφες πασχαλινές κατασκευές.

Ημέρες και ώρες λειτουργίας:

Παρασκευή 31/3 έως Παρασκευή 7/4

IMG_2182

Eπίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας

IMG_2147

Η γνωστή συγγραφέας παιδικών βιβλίων κ.Αθηνά Μπίνιου ήρθε στο σχολείο μας!Μίλησε στους μικρούς μαθητές της Α’ και Β’ τάξης για την μεγάλη αξία της ανάγνωσης  και τους ενθάρρυνε όχι μόνο να διαβάζουν πολλά βιβλία αλλά και να γράφουν τις δικές τους ιστορίες.Τους αφηγήθηκε ιστορίες από τα δικά της βιβλία τις οποίες δραματοποίησε με τη βοήθεια των μαθητών.