Ανακυκλώνω… τη γη σώνω!

Στην αυλή του σχολείου μας έχουμε μπλε κάδους ανακύκλωσης.Πολλά παιδιά όμως δεν ξέρουν να τους χρησιμοποιούν σωστά γι’αυτό και φέτος στην Α’ τάξη ασχοληθήκαμε στην ευέλικτη ζώνη με την ανακύκλωση,

Φτιάξαμε στην αίθουσα μας τη γωνιά της ανακύκλωσης όπου σε ξεχωριστά κουτιά συλλέγαμε τα υλικά που ανακυκλώνονται και παράλληλα μαθαίναμε γι’αυτά μέσα από βιβλία και οπτικοακουστικό υλικό,Είδαμε ποια υλικά πρέπει να πετάμε στους μπλε κάδους και πόσο σημαντικό είναι να συμμετέχουμε όλοι στην Ανακύκλωση για να προστατεύσουμε το περιβάλλον.Επισκεφτήκαμε το οικολογικό πάρκο Ν.Ψυχικού όπου παρακολουθήσαμε πρόγραμμα για την ανακύκλωση.Τέλος με τα ανακυκλώσιμα υλικά που μαζέψαμε στην τάξη φτιάξαμε κατασκευές και μερικά τα χρησιμοποιήσαμε για παιχνίδια στην αυλή.