Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση

Σήμερα οι μαθητές της Β΄ τάξης μας παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση<<Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες>>,βασισμένη στο παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά ,<<Ο Αΐ-Βασίλης στη φυλακή με τους 83 αρουραίους>>.

Έτσι , με πολλή ζωντάνια και αισιοδοξία ευχηθήκαμε <<Καλά Χριστούγεννα>> κι αποχαιρετήσαμε το 2017.

Μετρώντας αντίστροφα για τα Χριστούγεννα

IMG_2365

Καθώς θέλαμε η αναμονή μας μέχρι τα Χριστούγεννα να γίνει πιο διασκεδαστική δημιουργήσαμε το δικό μας χωριό “αντίστροφης μετρησης”. Ο καθένας μας αφού δημιούργησε το δικό του σπιτάκι, έκρυψε στο πίσω μέρος της πόρτας του ένα μικρό ποιήμα, μια όμορφη ιστορία, ένα ανέκδοτο, μια εύχή ή σκέψη του. Κάθε μέρα τυχαία ανοίγει η πόρτα ενός σπιτιού και διαβάζουμε τί μας άφησε εκεί ο οικοδεσπότης. Το τελευταίο σπιτάκι πρόκειται να ανοίξει την πόρτα του την τελευταία μέρα πριν αποχαιρετιστούμε για τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Διατροφή στον σχολικό περιβάλλον

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του    8ου Δ.Σ.  Κερατσινίου

σας προσκαλούν

την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου  και ώρα 18.00