Κάνε μια ευχή

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στη δράση Make A wish Ελλάδας, την οργάνωση της οποίας ανέλαβε η νοσηλεύτρια του σχολείου μας Ξενίδου Πολυξένη.

Το Make A wish πραγματοποιεί επιθυμίες παιδιών από 3-18 ετών με πολύ σοβαρές ασθένειες. Έρευνες έχουν δείξει, ότι τα παιδιά στα οποία έχει εκπληρωθεί η ευχή τους, μπορούν να ανακτήσουν τη σωματική και συναισθηματική δύναμη που χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα υγείας τους.

Με μεγάλη επιτυχία τα παιδιά του σχολείου μας, ευαισθητοποιημένα από τη δράση του Make A wish, βοήθησαν αγοράζοντας 202 αστεράκια της ευχής και με αυτόν τον τρόπο συγκεντρώθηκε το ποσό των 404€ το οποίο δόθηκε στον οργανισμό.

Οι μαθητές των τμημάτων Στ1 και Στ2 πήραν μέρος στον διαγωνισμό ζωγραφικής καθώς και στον διαγωνισμό φωτογραφίας του Make A wish.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας για την ευαισθητοποίησή τους.

O Φτεροπόδαρος

Οι μαθητές του Β1 ζωγραφίζουν και διαβάζουν το ποίημα <<Φτεροπόδαρος>> από το βιβλίο της Γλώσσας τους. Οι δημιουργίες τους έγιναν βίντεο με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ.Ειρήνης και της δασκάλας της πληροφορικής κ.Δέσποινας.

Eργαστήρια δεξιοτήτων

Θεματική ενότητα: Εθελοντισμός

Image result for εθελοντισμός

Τάξη Β2: Υιοθετώ την αυλή του σχολείου μου