Eκπαιδευτική επίσκεψη στην Ξυλαποθήκη του Πειραιά

Οι μαθητές  και οι μαθήτριες της Δ τάξης του σχολείου μας έγιναν για λίγο συντηρητές αρχαίων ευρημάτων  και διαπίστωσαν τις δυσκολίες αλλά και τη μαγεία της ανάταξης ενός αρχαίου αγγείου. Σε αυτήν την εκπαιδευτική επίσκεψη άκουσαν τη μακραίωνη ιστορία ενός κρατήρα,ανέταξαν ένα αγγείο και επισκέφτηκαν την έκθεση “Στην επιφάνεια””. Σας συνιστούν  να την επισκεφτείτε κι εσείς.

Ερωτηματολόγιο στην Κυκλοφοριακή Αγωγή

AJRG4r9eKsv7x29w5zOLΟι μαθητές του Δ2 στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης αποφάσισαν να ερευνήσουν αν οι μαθητές του σχολείου μας παίρνουν άριστα στην κυκλοφοριακή αγωγή . θα το μάθουμε μόνο αν τα παιδιά αφιερώσουν  λίγα λεπτά και απαντήσουν με ειλικρίνεια στο ανώνυμο ερωτηματολόγιο πατώντας τον σύνδεσμο. Θα σας ενημερώσουμε για τα αποτελέσματα της έρευνας.

forms.gle/8WogD2vvmpwVnUfB9

Επιμορφωτικές εσπερίδες για τους γονείς από το 6ο ΠΕΚΕΣ

Το 6ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής διοργανώνει κύκλο δώδεκα επιμορφωτικών συναντήσεων-εσπερίδων  για γονείς μαθητών/τριών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Πειραιά για το διάστημα από 13 Νοεμβρίου 2019 μέχρι 26 Aπριλίου 2020 με τίτλο:

Mιλώντας με τους γονείς…

Σκοπός της διοργάνωσης είναι να ενδυναμώσει τις γέφυρες επικοινωνίας και συνεργασίας ανάμεσα στο σχολείο και την οικογένεια και, κατ? επέκταση, να συμβάλει στην αποτελεσματικότερη και υγιή γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των σύγχρονων μαθητών/τριών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Ακολουθεί το πρόγραμμα των επιμορφωτικών συναντήσεων εσπερίδων

ΑΦΙΣΑ_ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ_page-0001

Tο kids Athletics στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 7/11 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το πρόγραμμα kids athletics στην αυλή του σχολείου μας.Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και υλοποιείται από διακεκριμένους αθλητές σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Στόχος του προγράμματος είναι να γνωρίσουν τα παιδιά τα αθλήματα του κλασσικού αθλητισμού μέσα από ένα πρόγραμμα αθλητικών δραστηριοτήτων ομαδικού χαρακτήρα σε μορφή παιχνιδιού, το οποίο περιλαμβάνει τρεις ομάδες αγωνισμάτων: α)ταχύτητες /αγώνες δρόμου β) άλματα και γ) ρίψεις.