Επιστολή προς τους γονείς

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μικρών μαθητών μας,

Βιώνουμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και σίγουρα αυτό που προέχει στις παρούσες συνθήκες είναι η διαφύλαξη του πολύτιμου αγαθού της υγείας. Πιστεύουμε ότι το υπουργείο παιδείας θα ανακοινώσει σύντομα οδηγίες για το πώς θα εξελιχθεί η εκπαιδευτική διαδικασία.

Μέχρι τότε είναι σημαντικό τα παιδιά να συνεχίσουν να έχουν μια ρουτίνα στην καθημερινότητά τους που θα περιλαμβάνει πέρα από το παιχνίδι και την ψυχαγωγία ένα καθημερινό πρόγραμμα μελέτης. Οι μαθητές είναι καλό να κάνουν επαναλήψεις στην ύλη που έχουν διδαχθεί και να διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία και  βιβλία γνώσεων.  Στη μελέτη τους μπορούν να αξιοποιήσουν και τα ψηφιακά εργαλεία που διαθέτει το υπουργείο παιδείας όπως το ψηφιακό σχολείο και το online εκπαιδευτικό λογισμικό στα οποία μπορούν να έχουν πρόσβαση και από τα εικονίδια που βρίσκονται αριστερά στην ιστοσελίδα .Στο ψηφιακό σχολείο πολλά από τα βιβλία που διδάσκονται είναι εμπλουτισμένα με βιντεάκια και διαδραστικές ασκήσεις.

Ειδικά οι μαθητές της Α? τάξης που βρίσκονται στη διαδικασία εκμάθησης της ανάγνωσης πρέπει να συνεχίσουν να έχουν επαφή με τα κείμενα. Είναι απαραίτητο να διαβάζουν καθημερινά κάποιες σειρές από το βιβλίο της γλώσσας τους ή από ένα άλλο βιβλίο(π.χ. λογοτεχνικό ) κατάλληλο για την ηλικία τους. Για να συνεχίσουν την εξάσκηση στον γραπτό λόγο, να γράφουν λέξεις και μικρές προτάσεις κάνοντας ταυτόχρονα και επανάληψη στους κανόνες ορθογραφίας που έχουμε μάθει. Θα μπορούσαν π.χ. να βάζουν τίτλους στις ζωγραφιές που φτιάχνουν ή να γράφουν διάφορες λίστες(π.χ. λίστα με τα ψώνια που πρέπει να κάνει η οικογένεια, λίστα με τα παιχνίδια που έχουν κ.α.) Στα μαθηματικά είναι καλό να ξαναθυμηθούν τα ζευγαράκια των αριθμών και να κάνουν εξάσκηση στις προσθέσεις και αφαιρέσεις μέσα στη δεκάδα.

Καλή δύναμη και πάνω απ? όλα  με υγεία!

Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων για την πρόοδο των μαθητών ?βαθμολογία β? τριμήνου

Αναφορικά με την ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων για την πρόοδο των τέκνων τους και την επίδοση βαθμολογίας β? τριμήνου (άρθρο 14, παρ.4, του Π.Δ. 79/17 ΦΕΚ 109Α ?) στις σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπ/σης και λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ για αποφυγή μαζικών συγκεντρώσεων/συναθροίσεων σε κλειστό χώρο, για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, με συγχρωτισμό μαθητών/τριών, γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικού προσωπικού, σας ενημερώνουμε τα εξής:

α) Οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο και στην Α? και Β΄ τάξη Δημοτικού δύνανται να επικοινωνούν τηλεφωνικά με τους διδάσκοντες προκειμένου να ενημερωθούν για την πρόοδο των τέκνων τους.

β) Αναφορικά με την επίδοση των ελέγχων για τους μαθητές/τριες που φοιτούν στη Γ?, Δ?, Ε? και ΣΤ΄ τάξη, οι Σύλλογοι Διδασκόντων, με απόφασή τους, προβαίνουν στις απαιτούμενες ενέργειες ώστε να παραδίδονται οι έλεγχοι προόδου β΄ τριμήνου σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο στην τσάντα του κάθε μαθητή, χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία γονέων & κηδεμόνων στο σχολείο.

Απόκριες 2020

Καλά κούλουμα:!