28η Οκτωβρίου 1940

IMG_2312 - Αντιγραφή

Η Γ΄ και η Δ΄ τάξη του σχολείου μας ετοίμασαν και μας παρουσίασαν τη γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ. Η μέρα αυτή είναι μέρα τιμής και περηφάνιας γιατί όλοι οι Έλληνες ενώθηκαν και πολέμησαν γενναία δίνοντας την ίδια τη ζωή τους για την πατρίδα μας και την ελευθερία.

IMG_2322 - Αντιγραφή

Επίσκεψη στον Βοτανικό κήπο Διομήδους

IMG_2294 - Αντιγραφή (2)

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου πήγαμε εκδρομή στον Βοτανικό κήπο.Την ξενάγηση μας την έκανε γεωπόνος .Είδαμε ψηλά δέντρα,πεύκα, κυπαρίσσια,ελιές, φυτά από άλλες χώρες όπως μπαμπού, πάπυρο και άλλα πολλά.Υπήρχαν όμορφα, χρωματιστά λουλούδια, καθώς και  λουλούδια από ξένες χώρες με περίεργες ονομασίες.Ο ξεναγός μας πήγε σε ένα μέρος πολύ ηλιόλουστο όπου μας έδειξε νούφαρα και χελώνες. Ύστερα  επισκεφτήκαμε μια καταπληκτική λίμνη με ψάρια που πήδαγαν μέσα κι έξω απ’ το νερό.Θα ήθελα να μας έδειχναν πιο πολλά φυτά!

Βαγγέλης Β.

Μαθητής Δ’ τάξης

IMG_2288 - Αντιγραφή

4η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

IMG_2271 - Αντιγραφή

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου,στα πλαίσια εορτασμού της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, επισκεφτήκαμε το γειτονικό μας κλειστό γήπεδο <<Παντελής ΝΙκολαΐδης>>’.Εκεί οι μαθητές όλων των τμημάτων μυήθηκαν στις τεχνικές του μπάσκετ και του βόλεΐ υπό την καθοδήγηση των προπονητών του αθλητικού όμιλου <<¨Φάρος Κερατσινίου>>.