Λειτουργία σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Επιστρέφουμε με χαρά στο σχολείο μας τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 και θα παραμείνουμε μέχρι και την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020, τηρώντας πάντα τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ.

Ώρα προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο:  8.00 έως  8.15 π.μ.

Η προσευχή θα γίνεται μέσα στις τάξεις.

Οι μαθητές δεν θα παραμένουν στην αυλή το πρωί αλλά θα πηγαίνουν κατευθείαν στις τάξεις τους.

Πώς θα λειτουργήσουμε:

Α.  Σε κάθε τμήμα οι μαθητές θα κάθονται  (ένας ή μία σε κάθε θρανίο)  σε απόσταση 1,5 μέτρου.

Τα τμήματα που οι μαθητές  υπερβαίνουν τους 15, θα χωριστούν σε 2 υπο-τμήματα (αλφαβητικά, με βάση το επώνυμο του παιδιού) που θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα  υποτμήμα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο υποτμήμα, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο. Θα λάβετε ενημέρωση στο email που έχετε δηλώσει στο σχολείο για το υποτμήμα και τις ημέρες που θα προσέρχεται το παιδί σας στο σχολείο.

Οι μαθητές που έχουν αδέρφια θα προσέρχονται στο σχολείο τις ίδιες ημέρες.

Β.  Στις αίθουσες διδασκαλίας  θα υπάρχουν αντισηπτικά.

Γ.  Οδηγίες για τα παιδιά:

1. Θα ήταν προτιμότερο να έχουν μαζί τους το δικό τους αντισηπτικό υγρό ή μαντηλάκι.

1. Θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό και να μην το μοιράζονται.

3.Θα πρέπει να έχουν μαζί τους το δικό τους μπουκαλάκι νερό.

1. Θα πρέπει να έχουν όλα τα σχολικά τους αντικείμενα διότι αν έχουν ξεχάσει κάτι, δεν θα μπορούν να δανειστούν από κάποιον/α συμμαθητή/τρια τους.

ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ.

Δ. Έχουν ληφθεί μέτρα ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός των μαθητών κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων και να διασφαλίζεται η τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων των μαθητών σε κάθε χώρο του σχολείου:

• Σταδιακή και με σειρά έξοδος των μαθητών στο προαύλιο
  • Διαφορετικοί χώροι για τους μαθητές κάθε τμήματος/ υποτμήματος στο προαύλιο(διάλειμμα)
  • Φυσικός αερισμός των αιθουσών στο διάλειμμα
  • Απαγόρευση παιχνιδιών με μπάλα (π.χ. μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ)

Ε.  Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές στο σχολείο.

ΣΤ.  Τα παιδιά θα ανεβαίνουν με τους εκπαιδευτικούς τους, στις αίθουσες διδασκαλίας, κρατώντας τις αποστάσεις.

Θα παρακαλούσαμε όλους τους γονείς και κηδεμόνες να φέρνουν τα παιδιά στην ώρα τους για να μην παρατηρούνται πρόωρες αφίξεις ή καθυστερήσεις.

Οι γονείς και κηδεμόνες συστήνεται να μην έρχονται κοντά στην είσοδο του σχολείου για να μην υπάρχει συνωστισμός.

Τα παιδιά θα μπαίνουν μόνα τους στο σχολείο ένα-ένα, υπό την επιτήρηση των εκπαιδευτικών.

Τα παιδιά που οι τάξεις τους βρίσκονται στην αυλή θα προσέρχονται στο σχολείο και θα αποχωρούν από αυτό από την οδό Χαλκηδόνος.

Τα παιδιά που οι τάξεις τους είναι στον πρώτο και δεύτερο όροφο του σχολείου θα προσέρχονται και θα αποχωρούν από αυτό από την οδό Κομνηνών.

Τέλος, κατά την αποχώρηση, στις 13:15, παρακαλούνται οι γονείς να παραμένουν σε απόσταση από την κεντρική είσοδο, κρατώντας ασφαλείς αποστάσεις. Οι εκπαιδευτικοί θα συνοδεύουν τα παιδιά στην έξοδο.

Δεν επιτρέπεται σε κανέναν γονέα να μπαίνει στο χώρο του σχολείου.

Εάν ένας γονέας χρειαστεί κάποιο έγγραφο από το σχολείο έρχεται σε συνεννόηση τηλεφωνικώς με τη διεύθυνση του σχολείου.

Οι μαθητές πρέπει να θερμομετρούνται από το σπίτι τους προτού έρθουν στο  σχολείο.

Καλή αρχή για όλους!!!