3 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Το 1992, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.
Η μέρα αυτή μας  δίνει την  ευκαιρία , μέσα από διάφορες δράσεις, να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας  στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία .Το άτομα με Αναπηρία έχουν τις ίδιες ανάγκες με όλους τους ανθρώπους τους φίλους, τη χαρά τη μάθηση, την εργασία…

Ο Εμμανουελ Οφ’οσου Γιεμπ’οα γεννήθηκε στην Γκάνα της Αφρικής. Ήταν ένα όμορφο, υγιές αγόρι,αλλά είχε μόνο,ένα πόδι.
Ο Εμμανου’ελ έπαιζε,έτρεχε, πήγαινε σχολείο κι έκανε ο,τι έκαναν και τα άλλα παιδιά.Ποτέ δεν ένιωσε αδύναμος.
Είχε ένα όνειρο, να αποκτήσει ένα ποδήλατο και να γνωρίσει όλον τον κόσμο, να γνωρίσει καινούριους ανθρώπους.
Και…μαντέψτε…τα κατάφερε!
Η ζωή και ο αγώνας του Εμμανουέλ μέσα από τα μάτια των παιδιών του Ε2.