Γιορτινό etwinning

Στη δεύτερη διαδικτυακή τους συνάντηση με τους συνεργάτες τους στο πρόγραμμα, οι μαθητές του Ε1 παρουσίασαν το ελληνικό έθιμο των καλάντων. Μια ομάδα μαθητών εξήγησε στα παιδιά των άλλων χωρών τι είναι τα κάλαντα . Έπειτα όλοι μαζί είπαν τα κάλαντα της Ικαρίας.

Στο εγχείρημα αυτό συμμετείχαν πολλοί εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Ο διευθυντής μας και ο κύριος Θωμάς, μας συνόδευσαν με κιθάρα και ακορντεόν ενώ η κυρία Σέβη επιμελήθηκε τα αγγλικά κείμενα των παιδιών. Στην υλικοτεχνική υποδομή και λειτουργία βοήθησαν η κυρία Δέσποινα της Πληροφορικής και η υποδιευθύντρια μας.

Τα παιδιά των άλλων σχολείων χόρεψαν μαζί μας και διασκέδασαν ενώ το μήνυμα της ενότητας και της συνεργασίας μεταδόθηκε στα παιδιά τόσο από το πρόγραμμα όσο και μέσα από τη συνεργασία που είδαν να επιτυγχάνεται στην σχολική μας μονάδα.